Dowiedz się jaka jest rola kwasu foliowego w organizmie, jakie są objawy niedoboru i nadmiaru, wpływ kwasu foliowego na ciąże.

Wpływ kwasu foliowego na ciążę

Szczególnie często zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego kobietom w ciąży. Jak się okazuje, jest to związane przede wszystkim z rozwojem oraz z kształtowaniem się płodu. Jeśli przed ciążą, a także w jej trakcie poziom kwasu foliowego będzie na właściwym poziomie, wówczas można w znaczny sposób ograniczyć ryzyko pojawienia się u dziecka wad wrodzonych.

Niestety wciąż niewiele kobiet wie, jak bardzo ważne jest dostarczanie do organizmu odpowiednich ilości kwasu foliowego. Kwas ten należy przyjmować jednak już na kilka miesięcy przed ciążą. W większości przypadków kobiety o ciąży dowiadują się dopiero w jej czwartym – piątym tygodniu. A w tym czasie zarówno rdzeń kręgowy, jak i mózg dziecka są już ukształtowane – na zażywanie kwasu foliowego w takim momencie jest więc zdecydowanie za późno.

Kwas foliowy jest jednym z najważniejszych składników niezbędnych do właściwego rozwoju płody. Udowodniły to badania naukowe, wedle których przyjmowanie już niewielkich dawek tej substancji może zapobiegać pojawianiu się takich wad u dzieci, jak rozszczep kręgosłupa czy wady mózgu.

Przyjmowanie kwasu foliowego zmniejsza prawdopodobieństwo występowania również wielu innych wad rozwojowych. Zalecane dzienne spożycie kwasu foliowego wynosi od około 0,2 do 0,3 miligrama folianów.

Propagowanie żywienia szczególnie bogatego w kwas foliowy jest między innymi zadaniem ogólnokrajowego Programu Profilaktyki Pierwotnej Wad Cewy Nerwowej. Program ten funkcjonuje w Polsce już od 1998 roku. Według głównych założeń tej inicjatywy kwas foliowy w ilości 0,4 mg powinien być przyjmowany zarówno przez kobiety w ciąży, jak i również przez wszystkie te panie, które planują urodzenie dziecka w najbliższym czasie.

Kwas foliowy powinien być zażywany właściwie przez wszystkie kobiety znajdujące się w wieku rozrodczym. Badania wykonywane przez lekarzy wciąż jednak pokazują niedobory tego organicznego związku u blisko osiemdziesięciu procent kobiet.