Dowiedz się jaka jest rola kwasu foliowego w organizmie, jakie są objawy niedoboru i nadmiaru, wpływ kwasu foliowego na ciąże.

Występowanie kwasu foliowego

Kwas foliowy występuje w wielu pokarmach, jednak w zróżnicowanych ilościach. Dobrym jego źródłem mogą być chociażby warzywa i owoce bogate w witaminę C.

Witaminę B9 znajdziemy w niewielkich ilościach między innymi w pomarańczach, kapuście włoskiej, a także w pomidorach. Szczególnie cennym jej źródłem są jednak warzywa liściaste – brukselka, szpinak, cykoria, sałata, a także niektóre rośliny strączkowe (fasola, soja, groch). Trzeba jednak wiedzieć, że kwas foliowy jest dość wrażliwy na temperaturę, dlatego potrawy gotowane czy smażone mogą być pozbawione po prostu tej cennej substancji.

Najwięcej kwasu foliowego można znaleźć ponadto w następujących produktach żywnościowych:

  • w wątróbce drobiowej i cielęcej, drożdżach piwnych,
  • w kiełkach, otrębach pszennych,
  • w jogurcie, serach, jajach,
  • w tłustych rybach (makrela, łosoś, mintaj, morszczuk),
  • w orzechach oraz w truskawkach.

Według norm osoba dorosła powinna spożyć od 280 do 340 µg dziennie, chociaż zapotrzebowanie na kwas foliowy jest także uzależnione od płci, wieku oraz od aktywności fizycznej. W naszej dzieci jednak na ogół brak odpowiedniej ilości kwasu foliowego. Dlatego osobom, u którym zostają wykryte niedobory kwasu foliowego polecane są również odpowiednie suplementy diety.